2. Геоложко развитие на земятаЗемята като небесно тяло е възникнала преди 4.5 млрд години. Тя преминала през различни по продължителност и специфика периоди на развитие и оформяне на съвременният и вид. Обособени са два най-големи периода (еона) в развитието на Земята: докамбрий (криптозой), състоящ се от две геоложки ери – архайска и протерозойска и фанерозой, включващ ерите палеозой, мезозой и неозой.
През архайската ера се образуват скалите и се формират сушевата повърхност на Земята, атмосферата и хидросферата, появяват се и най-примитивните форми на живот.
През протерозойската ера се появява кислорода в атмосферата и се развиват първите многоклетъчни организми. Продължителността и е около 2-2.5 млрд.г. От нея са съхранени предимно метаморфни скали. Поделя се на долен, среден и горен протерозой. През тази ера възниква животът на Земята – примитивни водни животни, водорасли, бактерии.
Палеозойската ера (ерата на стария живот) е първата ера на Фанерозоя. Тя започва преди около 570 млн. г. има продължителност от 340-350 млн. г. Поделя се на 6 геоложки периода: камбрий, ордовик, силур, девон, карбон и перм. През тази ера се извършват Каледонските и Херцински тектонски движения, образуват се старите планини, развива се растителността върху сушата, възниква и обхваща големи площи дървесната растителност. За пръв път се появяват гръбначните животни - първоначално риби, след тях земноводни и нисши влечуги.
Мезозойската ера (ерата на средния живот) следва след палеозойската и започва преди около 320 млн. г., а продължителността и е около 160 млн.г. Поделя се на три периода – триас, юра и креда. През тази ера се очертават основните линии на съвременните континенти. Разпадат се старите праконтиненти Гондвана и Лавразия. Формира се близка до съвременната климатична зоналност. Климатът през Мезозойската ера бил по-влажен. Растителността се обновила – силно се развили хвойнови, папратови растения. Сред животинския свят започнали да преобладават влечугите, особено през юрата и кредата – динозаври, плезиозаври, птерозаври и др. В края на Мезозойската ера преобладаващи стават покритосеменните растения, а динозаврите измират.
Неозойската ера (ерата на новия живот) започнала преди 65-67 млн. г. и продължава до наши дни. Поделя се на три геоложки периода: палеоген, неоген и кватернер. През тази ера е завършило оформянето на съвременния облик на планетата. През Неозойската ера е образувана дебела изветрителна кора върху земната повърхност и множество ледникови наслаги. Господстващи организми стават топлокръвните гръбначни животни и цветните растения. През кватернера се появява и развива човека.